• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Podbitka dachowa – 5 powodów, dla których warto ją zamontować

Choć jej montaż nie jest wymagany, bez niej możemy narazić konstrukcję dachu i domu na poważne zniszczenia, a sobie przysporzyć dodatkowej pracy. Mowa oczywiście o podbitce dachowej, która nie dość, że stanowi estetyczne wykończenie budynku to spełnia jeszcze wiele dodatkowych, istotnych funkcji. Sprawdźcie dlaczego warto zamontować ją na swoim dachu!


#1: Efektowne wykończenie dachu
Podbitka, inaczej nazywana podsufitką, stanowi element wykończeniowy dachu, widoczny od spodu okapu. Przysłania ona często nieestetyczne elementy konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa czy krokwie tworząc harmonijną i spójną całość z resztą budynku. – Ze względu na szereg dostępnych wzorów i kolorów, podbitka może być także niezwykle atrakcyjną dekoracją. Możemy zdecydować się na drewnianą, lub wybrać tą wykonaną z PVC, która posiada wzór do złudzenia przypominający naturalny materiał. Nie bez znaczenie pozostaje także sam sposób układania listew. Można układać je zarówno równolegle, prostopadle, jak i ukośnie do ściany domu, tworząc ciekawe wizualnie zestawienia. Najczęściej jednak stosuje się układ prostopadły, przy którym wykorzystuje się krótsze panele. Jest on nie tylko łatwiejszy w montażu, ale daje także możliwość optycznego zatuszowania ewentualnych niedoskonałości powstałych w wyniku instalacji – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

#2: Ochrona konstrukcji dachu przed warunkami atmosferycznymi
Podstawową funkcją podsufitki jest zabezpieczenie więźby dachowej i krokwi przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak deszcze, mrozy czy zbyt wysoka temperatura powietrza. - Odkryte elementy konstrukcyjne mogą być  narażone np. na zawilgocenia, a co za tym idzie – na pojawienie się grzybów, pleśni czy widocznych, znacznych uszkodzeń. Aby temu zapobiec należy co jakiś czas dokonywać przeglądów i przeprowadzać staranne zabiegi konserwacyjne. Dzięki zamontowaniu podbitki dach na długo pozostanie w dobrej kondycji, a kluczowe dla niego elementy, nawet bez konserwacji, nie ulegną zniszczeniu – mówi ekspert.

#3: Ochrona przed niechcianymi gośćmi
Dach, a szczególnie jego okap, może okazać się idealnym siedliskiem dla ptaków czy owadów. Dlatego zarówno podczas montażu połaci dachowej, jak i podbitki niezwykle istotna jest staranność wykonania. Profesjonalny dekarz odpowiednio zabezpieczy wszelkie szczeliny i otwory, by nawet drobne owady nie były w stanie uwić sobie gniazda. Jeżeli jednak zaniepokoją nas insekty krążące wokół naszego domu, trzeba natychmiast zareagować. Aby pozbyć się gniazda należy usunąć fragment pokrycia dachowego i położyć go na nowo. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z ptakami. Ich obecność może spowodować uszkodzenie konstrukcji budynku, a w najgorszym przypadku - zachwiać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Aby usunąć gniazdo należy poczekać do momentu aż skończy się okres lęgowy i ptaki opuszczą gniazdo. Wyczyszczone miejsce natomiast, warto potem precyzyjnie zasłonić. Starannie zamontowana podbitka skutecznie zabezpieczy okap przed dostępem niechcianych gości, zapewni czystość domu i jego otoczenia, a także wpłynie na dobre samopoczucie jego mieszkańców.

#4: Możliwość zamontowania oświetlenia budynku
Podbitka dachowa jest idealnym miejscem do zamontowania w niej oświetlenia budynku. Dzięki temu zabiegowi, dom będzie widoczny nawet po zmierzchu a elewacja pięknie podświetlona. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się dostosowane do działania na zewnątrz i w ujemnych temperaturach oświetlenie LED, które nie nagrzewa się i jest bardzo wydajne. Warto jednak pamiętać o tym, że kwestię oświetlenia w podbitce należy zaplanować jeszcze przed jej montażem. Najpierw bowiem, należy w odpowiedni sposób rozprowadzić instalację elektryczną. 

#5: Dodatkowa izolacja termiczna
Podsufitka stanowi doskonałą ochronę przed nadmierną utratą ciepła, ograniczając swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu, ale go nie zamykając. Podbitka powinna spełniać także funkcję wentylacyjną. W tym celu montuje się listwy z drobnymi otworami. Nie pozwolą one owadom przedostać się do wnętrza, zapewniając jednocześnie minimalny dostęp powietrza do środka. Z jednej strony podsufitka stanowi więc dodatkową izolację termiczną budynku, z drugiej zaś - zapewnia stałą cyrkulację powietrza zapobiegając ewentualnym zawilgoceniom warstwy ociepleniowej.

Galeco