• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience? Radzą eksperci DeanteNieestetyczne zacieki i osad z kamienia oszpecą nawet najpiękniejszą łazienkę i kuchnię. Na ogół radzimy sobie z nimi, gdy już powstaną. Dziś piszemy, jak zawczasu zapobiec ich odkładaniu się i cieszyć się czystymi i błyszczącymi powierzchniami przez długie tygodnie.


Nie potrzeba wiele czasu, aby na powierzchniach mających kontakt z wodą odłożył się osad wapienny. Nawet w regionach, gdzie woda jest zaledwie lekko twarda, każda kropla pozostawi matowy ślad na lustrach i kabinach prysznicowych. W przypadku bardzo twardej wody koniecznością jest usuwanie takich śladów na bieżąco, żeby uniknąć trwałych odbarwień. Ponieważ jest to uciążliwe, od lat poszukiwano sposobu na zabezpieczenie powierzchni w taki sposób, aby kamień w ogóle się na nich nie osadzał. Jak to często bywa, okazało się, że natura jako pierwsza wymyśliła rozwiązanie tego problemu.

Hydrofobowy, czyli jaki?
Hydrofobowość (z greckiego hydro – woda, phobos – strach), czyli odpychanie cząsteczek wody, jest często spotykana w naturze. Dzięki niej krople wody nie zatrzymują się na powierzchni liścia czy kwiatu, ale szybko spływają, nie powodując tworzenia się zacieków. Co więcej, woda spływając po powierzchniach hydrofobowych, zabiera ze sobą cząsteczki brudu.


Fot. Michael Apel, Wikimedia Commons


Kuchenne wynalazki
Tę właściwość z dużym powodzeniem udało nam się skopiować i zaadaptować do swoich potrzeb. Dziś technologowie z różnych branż tworzą materiały hydrofobowe, które wykorzystywane są do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, powłok patelni i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. „Jednym z takich materiałów jest opatentowana mieszanka mineralna, z której powstają zlewozmywaki granitowe marki Deante – mówi Magdalena Paszkowska, Product Manager w firmie Deante. – Dzięki wprowadzeniu do materiału specjalnego związku chemicznego, powierzchnia zlewozmywaka wykazuje skłonność do odpychania od siebie cząstek wody – ale też soków, herbaty, kawy, wina itp. – które dzięki temu szybko spływają, nie pozostawiając osadów i nie powodując zabrudzeń powierzchni, na której zostały rozlane”.

Co to oznacza? Czyszczenie jest prostsze, bo łatwiej usunąć niepożądane zacieki czy zabrudzenia. Nie musi też być tak częste, skoro brud trudniej się osadza na powierzchni. Ponieważ jest to trwała cecha materiału, nie zetrze się i zlewozmywak nie straci swoich właściwości.

Powłoka w sprayu
Okazuje się też, że nawet zlewozmywaki granitowe starszych generacji można wyposażyć w ochronną warstwę hydrofobową. Służy do tego specjalny impregnat w sprayu, który po wyschnięciu minimalizuje powstawanie zacieków oraz trudnych do usunięcia osadów kamiennych. „Już po pierwszym użyciu zabezpiecza zlewozmywak przed przywieraniem brudu, przeciwdziała matowieniu oraz zmianie koloru powierzchni. Aby zachować efekt, impregnację wystarczy powtórzyć raz na kilka tygodni” – radzi Ada Sadura-Williams, Product Manager w firmie Deante.Łazienka też wolna od kamienia

Powłoki odpychające wodę są stosowane oczywiście także w wyposażeniu łazienkowym. Kabiny prysznicowe renomowanych producentów są w nią wyposażane już na etapie produkcji. „W kabinach Deante niewidoczna gołym okiem warstwa Active Cover jest wtapiana w taflę szkła, dzięki czemu jest bardziej trwała i odporna na ścieranie – mówi Przemysław Kołodziejczyk, Product Manager w firmie Deante. –  Powoduje, że krople wody wewnątrz kabiny szybko spływają, jednocześnie zabierając ze sobą część zanieczyszczeń i mydlin”.Jak dbać o powłokę hydrofobową?
Kabinę natryskową po kąpieli wystarczy spłukać wodą i przetrzeć miękka szmatką. Od czasu do czasu, gdy trzeba kabinę umyć dokładniej, warto wykorzystać delikatne, specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Do mycia zewnętrznych powierzchni kabiny można wykorzystać płyn do szyb. Nie wolno natomiast używać preparatów szorujących lub chemicznych o silnym stężeniu, które nie tylko zniszczą powłokę, ale mogą też pozostawić rysy lub uszkodzić powierzchnie szklane.

Active Cover w każdej łazience
Jeśli kabina nie jest wyposażona w powłokę odpychającą wodę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić. Z pomocą przychodzi preparat Deante Active Cover Plus, który przeznaczony jest nie tylko do kabin prysznicowych, ale także do szyb, luster, płytek, ceramiki, armatury i innych powierzchni narażonych na częsty kontakt z wodą. Jest całkowicie bezpieczny dla elementów chromowanych. Sposób użycia jest bardzo prosty. Umytą i osuszoną powierzchnię należy spryskać bezpośrednio preparatem, a następnie rozprowadzić go równomiernie czystą ściereczką z mikrofibry. Po upływie 60 minut można już normalnie korzystać z kabiny i cieszyć się działaniem powłoki hydrofobowej. Należy ją odnawiać co kilka – kilkanaście tygodni.

Powłoki hydrofobowe to jeden z ciekawszych wynalazków ostatnich lat. Żeby ułatwić sobie życie, warto wprowadzić do swojej kuchni oraz łazienki produkty i preparaty Deante wykorzystujące tę technologię. Pozwolą nam na długo zapomnieć o szorowaniu zlewozmywaka, usuwaniu zacieków z kabiny natryskowej i mydlanego osadu z baterii. A odzyskany czas będziemy mogli przeznaczyć na znacznie przyjemniejsze aktywności.
Deante to polska marka, która od prawie 30 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim oraz na rynkach zagranicznych. Szeroki wachlarz asortymentu obejmuje wyposażenie łazienkowe, zawierające zestawy i panele natryskowe, brodziki, kabiny, baterie oraz ceramikę oraz wyposażenie kuchenne, a w nim: baterie, zlewozmywaki szklane, granitowe, stalowe i ceramiczne. Firma dba o to, aby oferowane produkty wyróżniały się zarówno wysoką jakością, jak i ciekawym designem. Deante współpracuje z utytułowanymi projektantami i młodymi twórcami. Dzięki ich kreatywności powstają innowacyjne produkty nagradzane w licznych konkursach wzorniczych, takich np. jak: must have!, TOP DESIGN award, PRODECO i Złote Ville.
www.deante.pl


Deante
press box

  • POPULARNE
  • NOWE

STOLARKA W PIGUŁCE: Wystartował pierwszy podcast branżowy w Polsce

„Branżowisko” to nowy podcast, który zadebiutował w maju 2019 r. Audycje są tworzone wspólnie przez ...

2019-05-17 12:49:29

OKNOPLAST po raz kolejny uhonorowany Orłem 'Wprost"

W poniedziałek 13 maja w Krakowie odbyła się gala wręczenia nagród Orły „Wprost” Województwa ...

2019-05-16 05:19:05

Nowość marki CREATON - Dachówka SIMPLA w kolorze łupka FINESSE glazurowana

SIMPLA dołącza do modnej kolekcji dachówek ceramicznych CREATON dostępnych w kolorze łupka z ...

2019-05-15 07:00:48

Nowości armatury instalacyjnej i techniki grzewczej FERRO

Bezpieczne instalacjeArmaturę regulująco-zabezpieczającą firmy FERRO wzbogaciły nowe grupy ...

2019-05-14 06:17:01

Andrzej Wiśniowski odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości honoruje wysiłki wszystkich osób, które w trakcie ...

2019-05-10 10:25:37

STOLARKA W PIGUŁCE: Czy inwestycje branży stolarki zapowiadają dobrą koniunkturę przez lata?

Największe polskie firmy z branży stolarki budowlanej inwestują na potęgę. Wielomilionowe ...

2019-05-10 10:12:52

"Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości" dla Prezesa OKNOPLAST za zasługi dla polskiej ...

8 maja 2019 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie „Medalu 100-lecia Odzyskania ...

2019-05-10 05:17:41

Produkty VALVEX docenione przez polskich instalatorów!

Zawory kulowe do gazu ORION oraz oferta zestawów mieszających z zaworem trzydrogowym CONTROLMIX ...

2019-05-09 06:32:16

Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland: KRISPOL i Nice ponownie łączą siły!

Firmy KRISPOL i Nice wspólnie zostały sponsorem zbliżającej się rundy Boll Warsaw FIM Speedway ...

2019-05-09 06:12:50

Architektura płynnych zmian

Zmieniające się trendy w projektowaniu budynków, że nasze oczekiwania wobec stolarki okiennej i ...

2019-05-09 05:52:58

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
Budynek w stylu high-tech

Budynek w stylu ...Nowa siedziba amerykańskiej firmy ...

SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...Kontakt