• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

Szkolenia sposobem na podniesienie konkurencyjności rynkowej



Nowoczesne technologie posadzkarskie wymagają specjalistycznej wiedzy i bogatej praktyki. Na rynku usług budowanych już od kilku lat panuje zauważalny niedobór wykwalifikowanej kadry profesjonalistów. Z pomocą przychodzi Akademia Sztuki Posadzkarskiej w Legnicy. Jej doświadczeni wykładowcy są w stanie w zaledwie kilka dni zmienić uczestników szkoleń w prawdziwych specjalistów. Dzięki temu zatrudniające ich firmy mogą jeszcze efektywniej konkurować na rynku.


Duża rotacja pracowników bolączką branży budowlanej


Już od jakiegoś czasu na rynku można zaobserwować nieustanną rotację pracowników, którzy poszukują lepszego miejsca zatrudnienia czy wyższego wynagrodzenia. Z jednej strony pracodawcy chcą zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów, a z drugiej – pracownicy oczekują wynagrodzenia adekwatnego do posiadanej przez nich wiedzy i stażu zawodowego. Doświadczeni pracodawcy wiedzą też, że jednym z elementów tworzących więź z pracownikiem jest inwestycja w jego rozwój poprzez szkolenia. Z obserwacji wynika, że pracownicy budowlani chętniej identyfikują się z firmą, gdy czują się z nią podmiotowo związani. Ponadto wydajniej pracują, jeśli zatrudnienie wiąże się ze zdobywaniem nowych kwalifikacji, które pozwalają im osiągać wyższe poziomy specjalizacji. W oparciu o takich pracowników można planować dalszy rozwój firmy. Szkolenie jest niezwykle ważnym składnikiem tego procesu. Dzięki przemyślanemu planowi szkoleń dla pracowników można zwiększyć liczbę zespołów, które będą w stanie realizować kilka projektów równolegle czy też poszerzyć zakres usług firmy. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim scenariuszu może to zaowocować wzrostem obrotów firmy, a co za tym idzie – również podniesieniem wynagrodzeń zaangażowanych, wykwalifikowanych i dobrze zmotywowanych pracowników.

Nie bójmy się szkoleń


Część pracodawców wyraża obawy przed szkoleniem pracowników. Niektórzy z nich sądzą, że przeszkolona część załogi szybciej opuści szeregi firmy w poszukiwaniu lepszych zarobków. Oczywiście w wielu sytuacjach taki scenariusz może się sprawdzić, ale tylko wtedy, gdy pracodawca nie jest w stanie zagwarantować pracownikowi szans awansu zawodowego. Bardzo często efekty szkoleń są jednak bardzo korzystne, zarówno dla pracodawcy, jaki i pracownika. Poczucie przynależności do firmy będzie się podnosić u tych osób, które widzą, że wraz z ich rosnącymi umiejętnościami firma się rozwija. Oczywiście powinno mieć to również przełożenie na rosnące uznanie w oczach właścicieli oraz wynagrodzenie stosowne do wniesionego nakładu pracy.

- Elementem scalającym oczekiwania pracowników i pracodawców mogą okazać się specjalistyczne szkolenia. Przeszkoleni pracownicy chętniej podejmują się trudniejszych i bardziej odpowiedzialnych prac. To korzyść dla pracodawcy, który nie musi już kontrolować całego procesu, a może skupić się tylko na newralgicznych elementach projektu. Może też poświęcić więcej czasu na komunikowanie się z inwestorami, odpowiadaniem na ich oczekiwania czy opracowywanie nowej, bardziej konkurencyjnej oferty. Właściciel firmy budowlanej może też poświeć więcej czasu na poszukiwanie zleceń, nie marnując go na ciągłą kontrolę jakości prac wykonywanych przez niewykwalifikowanych i szybko rotujących pracowników – mówi Paweł Juszczak, ekspert ds. marketingu i szkoleń w firmie Uzin Utz Polska.

Akademia nowych talentów


Akademia Sztuki Podsadzkarskiej, która została utworzona w Legnicy przy zakładzie firmy Uzin Utz Polska jest jednym z pionierów szkolenia przyszłych specjalistów w branży podłogowej. Z myślą o adeptach wykładowcy opracowują całoroczny plan szkoleń dotyczących wszystkich aspektów układania posadzek elastycznych, tkaninowych, parkietów drewnianych i innych. Uczestnicy spotkań biorą udział w wykładach teoretycznych oraz w bardzo intensywnych blokach praktycznych, które odbywają się na dużej sali ze specjalnie przygotowanymi polami testowymi. W ręce uczestników szkoleń oddawane są najnowsze produkty specjalistycznych marek UZIN lub PALLMANN oraz najbardziej zaawansowane technologicznie narzędzia i maszyny WOLFF. W trakcie zajęć praktycznych mogą je testować w realnych warunkach i sprawdzać ich możliwości, a także poznawać zupełnie nowe technologie. Wszystko to odbywa się pod okiem wykwalifikowanych doradców technicznych UZIN podsiadających bogate, długoletnie doświadczenie praktyczne, którym chętnie dzielą się w uczestnikami spotkań.

- Szkolenia organizowane w legnickiej Akademii Sztuki Posadzkarskiej mają charakter warsztatów w gronie życzliwych profesjonalistów, którym zależy na tym, aby przekazać jak największą ilość wiedzy. Na zakończenie uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności, który pozwala je udokumentować u pracodawcy. Firma nawiązująca współpracę w zakresie szkoleń pracowniczych z Akademią Sztuki Posadzkarskiej zyskuje stały dostęp do najnowszego stanu wiedzy i innowacyjnych technologii, które zapewniają wyższą efektywność prac. Warto z tego korzystać i szkolić pracowników, którzy tak zdobytą specjalistyczną wiedzę wykorzystają w codziennej pracy do świadczenia usług na najwyższym poziomie – podkreśla Paweł Juszczak.

W ramach legnickiej ASP funkcjonuje również program szkoleń i warsztatów „Kuźnia Posadzkarskich Talentów”. Inicjatywa ta jest skierowana do młodych osób oraz wszystkich tych, którzy myślą o związaniu swojej przyszłości zawodowej z branżą posadzkarską. Jej celem jest m.in. pokazanie młodym uczestnikom, że zarówno na rynkach pracy w Unii Europejskiej, jak i w Polsce wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie. W ramach programu organizowane są tzw. Lekcje Posadzkarstwa dla szkół branżowych i wyższych o kierunkach budowlanych.







UZIN UTZ z siedzibą w Ulm zatrudnia ponad 1,300 pracowników i osiągnęła w 2020 roku obrót 383.6 miliona euro w całej grupie. Firma zajmuje liderską pozycję w dziedzinie rozwoju i produkcji wyrobów oraz maszyn przeznaczonych do jastrychów, podłóg, płytek i parkietów. Oferowane przez nas systemy produktów chemii budowlanej obejmują przygotowanie podłoża i montaż okładzin podłogoiwych, jak również wykończenie i pielęgnację powierzchni. Nasze produkty są opracowywane i produkowane przez firmy wchodzące w skład grupy i oferowane na całym świecie pod markami UZIN, WOLFF, PALLMANN, arturo, codex i Pajarito, które zdobyły międzynarodowe uznanie. Dla naszej istniejącej od 111 lat rodzinnej firmy świat podłóg jest prawdziwym powołaniem. Od zawsze wspieraliśmy i nadal będziemy nadal wspierać montażystów, wykonawców i architektów. Więcej informacji na stronie: www.uzin-utz.com


UZIN UTZ