• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Jak wybrać impregnat do kostki brukowej? Który impregnat będzie najlepszy?

 Kostka brukowa to rozwiązanie szeroko stosowane w branży budowlanej. Używamy jej nie tylko, by wykończyć podjazdy przed naszymi domami. To uniwersalny budulec, który pomoże też w aranżacji ogrodu. Aby kostka służyła nam przez długie lata, musi być odpowiednio chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak wybrać impregnat do kostki brukowej? Który będzie najlepszy? Podpowiadamy!Kiedy należy impregnować kostkę brukową?Kostka brukowa powinna zostać zaimpregnowana w sytuacjach, w których na jej strukturę mogą w niekorzystny sposób wpływać czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć o tym, że nawet intensywne wahania temperatury oraz sezonowe zmiany wilgotności powietrza (powodowane m.in. opadami) mogą mieć na nią negatywny wpływ.

Poza tym odpowiednie zaimpregnowanie kostki brukowej chroni ją przed zniszczeniem spowodowanym przez nasiąkanie wody, olejów czy smarów. Impregnat może również stworzyć warstwę ochronną przed groźnymi środkami takimi, jak chociażby sól drogowa rozsypywana przez służby w czasie zimowych mrozów oraz opadów śniegu.

Ważne jest, aby kostkę brukową impregnować co najmniej po miesiącu od wyprodukowania. Wynika to z tego, że beton potrzebuje nieco czasu, aby uzyskać swoją maksymalną wytrzymałość.Ile schnie impregnat do kostki?Ze względu na właściwości impregnatów tj. czas wysychania, powinniśmy skrupulatnie planować cały proces impregnowania kostki brukowej. Najlepiej przeprowadzić go, gdy na dworze będzie sucho oraz dość ciepło. Późna wiosna i wczesne lato to dobry czas na wykonanie takiego zadania. Dlaczego?

W dużej mierze wynika to z tego, że w sprzyjających warunkach – za które uznaje się niską wilgotność powietrza oraz temperaturę otoczenia przekraczającą 20 stopni Celsjusza – czas wysychania impregnatu to około 12 godzin. Warto jednak zacząć użytkować kostkę dopiero po upływie doby, by preparat zdążył dobrze związać.

W przypadku mniej korzystnych warunków atmosferycznych – niższej temperatury oraz wyższej wilgotności powietrza, czas schnięcia impregnatu do kostki brukowej może ulec wydłużeniu.


Impregnat koloryzujący do kostki brukowej (fot. za: Lakma.pl)Impregnacja kostki brukowej – rodzaje produktówImpregnaty do kostki brukowej możemy podzielić według różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest zastosowany w impregnatach rozpuszczalnik. Dzielimy je na:

  • -wodne,
  • -rozpuszczalnikowe

    Podziału możemy dokonać również ze względu na zastosowany czynnik aktywny. Tutaj utrwalił się podział na impregnaty:

  • -polimerowe akrylowe,
  • -krzemoorganiczne,
  • -fluoro-polimerowe.

Warto docenić też właściwości impregnatów koloryzujących, które pozwalają na uzyskanie efektu wizualnego „odświeżenia” kostki brukowej. Przykładem takiego produktu może być SILBRUK KOLOR od firmy Lakma – to ceniony w branży impregnat do kostki brukowej, o którym więcej przeczytasz tutaj: https://sklep.lakma.pl/si-bruk-kolor-impregnat-koloryzujacy-do-kostki-brukowej.html.Dlaczego impregnowanie jest takie ważne?Kostkę brukową kładziemy, licząc na to, że ta będzie nam służyła przez długie lata. Odpowiednie zaimpregnowanie jej, a więc stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej pomoże osiągnąć ten cel. Kostka brukowa zabezpieczona za pomocą profesjonalnych impregnatów od Lakmy, będzie nie tylko bardzo dobrze się prezentować, ale także będzie świetnie znosiła trudy użytkowania przez długie lata!

Artykuł sponsorowany