• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

System klucza, czyli jak zarządzać dostępem do przestrzeni biurowej



Funkcjonowanie w przestrzeni biurowej opiera się zarówno na nieograniczonym dostępie do przestrzeni wspólnej, jak i na dostępie do wyznaczonych pomieszczeń – zazwyczaj ograniczonym, np. z uwagi na bezpieczeństwo danych lub sprzętu.

W tym drugim przypadku mowa o tzw. uprawnieniach dostępowych. Aby je stworzyć i nadać pracownikom, zarządcy biur sięgają po system klucza. Tego typu rozwiązanie wzmacnia kontrolę wejścia i bezpieczeństwo antywłamaniowe pomieszczeń, w których gromadzone są newralgiczne dane firmowe, osobowe lub ważny z punktu prawidłowego funkcjonowania firmy sprzęt (np. serwery). Jak wygląda system klucza w praktyce?

Klucze wpięte w system dostępu


System klucza to w rzeczywistości zaprojektowany pod konkretne potrzeby system nadawania uprawnień dostępowych do poszczególnych pomieszczeń lub stref. System klucza bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach i jest elastyczny, dzięki czemu można go rozszerzyć w przyszłości. Dobrze zaprojektowany system zawsze jest efektem współpracy klienta z dostawcą.

– System klucza – taki jak system klucza BKS – jest rozwiązaniem szytym na miarę, czyli dopasowanym np. do konkretnego obiektu biurowego, do charakteru firmy i jej struktury organizacyjnej. To najlepszy sposób na zarządzanie uprawnieniami pracowników, poprzez nadawanie im dostępu do konkretnych pomieszczeń lub stref. Uprawnienia mogą zależeć od pełnionej przez pracownika funkcji lub stanowiska. Na przykład: zarządca obiektu może mieć dostęp do stref, do których nie muszą zaglądać menedżerowie; menedżerowie wysokiego stopnia mogą mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń biurowych, a szeregowym pracownikom może wystarczyć klucz z dostępem do ich pokoju biurowego. Użytkownik z największymi uprawnieniami dostępowymi nie operuje jednak kilkoma kluczami lub kartami – przy pomocy jednego narzędzia może otworzyć wszystkie pomieszczenia, do których nadano mu dostęp – wyjaśnia Marcin Drobniak, specjalista ds. systemów klucza G-U Polska.

Klucz główny a systemowy

System klucza w wersji podstawowej, czyli mechanicznej, tworzą odpowiednio zaprojektowane wkładki drzwiowe i komplet kluczy – klucz główny i klucze systemowe. Klucz główny (Master Key) służy do otwierania wszystkich drzwi. Oznacza to, że osoba operująca kluczem głównym otworzy także drzwi użytkownikowi klucza systemowego, który zgubił swój klucz lub zatrzasnął się w jakimś pomieszczeniu. Natomiast klucze systemowe to klucze z przypisanym im dostępem otwierania wybranego pomieszczenia (klucz indywidualny) lub pomieszczeń biurowych (klucz grupowy). Liczbę poszczególnych kluczy określa właściciel lub zarządca biura. Może być ich zatem kilka (np. w przypadku niedużego biura), ale także kilkanaście lub kilkadziesiąt (w przypadku dużego biurowca). Co ważne, dobry system klucza jest rozwiązaniem elastycznym, które w dowolnym momencie umożliwia zamówienie kolejnych kluczy i wkładek do drzwi. System klucza można zatem rozwijać na bieżąco – w zależności od rosnących potrzeb obiektu i jego użytkowników, a jego montaż jest prosty, ponieważ nie wymaga żadnych prac remontowych – specjalne wkładki do zamków można założyć praktycznie w każdej chwili.

Wkładka drzwiowa – baza systemu klucza

System klucza oparty jest także na odpowiednio zróżnicowanych wkładkach drzwiowych, dzięki czemu wszystkie drzwi objęte systemem mogą zostać otwarte jednym kluczem, czyli kluczem głównym. System jest bezpieczny, bo nawet w przypadku zgubienia klucza głównego (lub innego klucza z systemu) można dorobić go u producenta (na podstawie specjalnej karty) i przekodować wkładki drzwiowe. Zaletą przekodowania jest to, że użytkownik nie musi zamawiać nowych wkładek lub wymieniać całego systemu w obawie, że zagubiony klucz wpadnie w obce ręce. U dostawcy systemu klucza można także zamówić kopię wkładek lub kluczy systemowych.

– Głównym zadaniem systemu klucza jest wspieranie bezpieczeństwa dostępowego i antywłamaniowego. Dlatego dobry system powinien bazować na solidnych, antywłamaniowych wkładkach, takich jak np. wkładki BKS, które są projektowane z myślą o indywidualnych wymaganiach użytkowników. W kolekcji BKS znajdują się m.in. wkładki o różnym stopniu zabezpieczeń przed manipulacją z zewnątrz, które gwarantują optymalną ochronę antywłamaniową i różnorodny zakres zastosowań, jak np. wkładki Belvius. Wkładka BKS Belvius jest wygodna w obsłudze i intuicyjna, dzięki technologii odwracalnego klucza, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i większą elastyczność. Posiada dwie opcje ochrony przed kopiowaniem: ukrytą (VLK) oraz ruchomą (BWK) – mówi Marcin Drobniak z G-U Polska.


System klucza – mechaniczny i/lub elektroniczny

Istnieją trzy warianty systemu klucza. Pierwszy z nich to mechaniczny system klucza, oparty na „klasycznych” wkładkach drzwiowych bez elementów elektronicznych. Drugi wariant to mechaniczno-elektroniczny system klucza – najlepiej sprawdza się w obiektach, w których obowiązują wyższe standardy bezpieczeństwa. Trzeci – elektroniczny system klucza – bazuje na dodatkowych rozwiązaniach elektronicznych, które pozwalają uzyskać dostęp do odpowiednich stref w firmie za pomocą czytnika, czyli klucz zastąpiony jest brelokiem lub kartą. Rozwiązania oparte na elektronice (stosowane zazwyczaj w dużych lub po prostu nowoczesnych obiektach biurowych) oznaczają więcej możliwości związanych z nadawaniem i kontrolą dostępu, ponieważ oprócz pełnienia podstawowej funkcji, umożliwiają również: ustalanie przedziałów czasowych, w jakich dostęp może być aktywny; ustalenie, o której godzinie dane pomieszczenie zostało otwarte; weryfikowanie, kto i kiedy wchodził do danej strefy biurowej, a także ile czasu w niej spędził, itp.

Odpowiednia wkładka w połączeniu z systemem klucza uznanej marki nie tylko wzmacnia poziomy nadawania uprawnień w strefie biurowej, ale także ułatwia funkcjonowanie wszystkim użytkownikom, w tym zarządcy (kilku biur lub dużego biurowca). Solidna wkładka podnosi bezpieczeństwo i wzmacnia kontrolę dostępu – szczególnie, jeśli opiera się na różnorodnych rozwiązaniach antywłamaniowych. Natomiast wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania dostępami, czyli np. rozbudowanego, elektronicznego systemu klucza, z pewnością podniesie bezpieczeństwo, poprawi funkcjonowanie całej strefy biurowej, a także wzmocni ochronę danych i dóbr materialnych.






Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box